Dashuria ndaj Allahut!!!!

Shko poshtė

Dashuria ndaj Allahut!!!!

Mesazh  Admin prej Sat Jun 07, 2008 7:39 am

Ibn ul Kajjim ka pėrmendur dhjetė Arsye, qė sjellin dashurinė e All-llahut ndaj robit dhe dashurinė e robit ndaj Zotit. (Kėto dhjet janė):

E para: Leximi i Kur’anit, duke medituar per domethėnien e tij dhe tė pėrpiqurit pėr ta kuptuar pėrmbajtjen e tij.

E dyta: T’I afrohesh All-llahut, duke bėrė vepra vullnetare(nafile) mbas veprave tė obliguara. Kjo ėshtė kėshtu, siq ceket nė hadithin kudsi: ”Ai vazhdon tė mė afrohet edhe mė tepėr me anė tė veprave vullnetare, qė e shton edhe mė tepėr dashurinė Time ndaj tij, e kėshtu Unė filloj ta dua atė.” (transmetuar nga Buhariu)

E treta: Tė kujtuarit vazhdueshmėm tė All-llahut nė gjitha gjendjet me gjuhė, Zemer dhe me vepra. Madhėshtija e dashurisė sė secilit perballė All-llahut, pėrcaktohen prej kėtyre gjėrave.

E katerta: Gjėrat, tė cilat i do All-llahu, t’u japėsh pėrparėsi, nėse jemi pėrfshirė me epshet tona, pėrballė atyre gjėrave qė i duam ne.

E pesta: Zemra, qė ėshtė e etur mbas emrave dhe atributeve tė All-llahut dhe Zemra qė shėtit nė kopshtin e Diturise.(kerkon Dituri)

E gjashta: T’i veshtrojmė fshehtėsit dhe dukshmėrit e All-llahut siq janė Bujaria, Miresia dhe Dhuntia

E shtata: Dhe kjo ėshtė mė e mrekullueshmja prej tė gjithave, qe personi ta ketė Zemren e butė, tė nėnshtruar dhe tė jetė shpirtmirė para All-llahut.

E teta: Tė qėndruarit vetėm me All-llahun, kur tė zbret nė tė tretėn natės, duke lexuar librin e Tij dhe kur perfundon kėtė(lexim) me kėrkim faljeje dhe pėr pranimin e pendimit.

E nenta: Tė qėndruarit me tė dashurit dhe tė sinqertit(robėt e All-llahut) duke pėrfituar nga frutet qė posedojnė bisedat e tyre . Dhe tė mos flasėsh, perveq nėse ėshtė e dobishme ose e di qė kjo pėrmirėson gjendjen tėnde dhe do jetė i dobishme pėr tė tjerėt.

E dhjeta: T’ju largohesh ēdo gjėje, cila vėhet ndėrmjet zemres dhe All-llahut.

Kėto dhjetė Gjėra do t’i sjellin tė dashurit tė arrijnė shkallėn e vėrtet tė dashurisė. Kjo do t’i sjell tek i Dashuri(All-llahu) i tyre.
avatar
Admin
Ushtar c

Numri i postimeve : 63
Age : 27
Location : Theranda
Registration date : 10/09/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.arsimonline.tk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SELAMU ALEJKUM NGA KENA

Mesazh  kena prej Thu Jun 12, 2008 1:20 pm

ADMIN TEMEN E KE SHUME TE MIRE,ALLAHU TE SHPERBLEFTE PER KETE MUN QE E KE DHANE PER TE MIREN E NJERZEVE.

kena

Numri i postimeve : 2
Registration date : 07/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi