Brigitte Bardot dėnohet me 15000 euro pėr fyerje tė mysliman

Shko poshtė

Brigitte Bardot dėnohet me 15000 euro pėr fyerje tė mysliman

Mesazh  Admin prej Fri Jun 06, 2008 4:39 pm

Gjykata e Parisit ka paditur ish yllin e filmit Brigitte Bardot me 15,000 euro pėr nxitje tė racizmit duke fyer myslimanėt. Kjo ėshtė padia e 5-tė pėr akuza tė ngjashme nė 11 vjetėt e fundit. Bardot, tash njė aktiviste pėr mbrojtjen e tė drejtave tė kafshėve, nė mėnyrė tė vazhdueshme ka kritikuar njė gosti tė “Eid al-Adha” gjatė sė cilės myslimanėt nė mėnyrė rituale kanė prerė kurban ndėrsa ajo gjithashtu ka kritikuar edhe tradita tė tjera tė ngjashme.Dėnimi i saj i fundit ka tė bėjė me mėnyrėn se si e ka pėrshkruar ajo komunitetin mysliman nė Francė duke e quajtur si “popullatė qė po dėmton vendin tonė, duke i madhėruar aktet e tyre”. Prokurorėt kanė rekomanduar dy muaj burgim pėr aktoren nė vend tė gjobės, mirėpo gjykata nuk i ka pėrfillur kėto kėrkesa. 73 vjeēja Bardot, e cila thotė se nuk ėshtė nė formė tė mirė pėr tė lėvizur, nuk ishte e pranishme me t’u marrė vendimi. Pėrpos gjobės, Bardot duhet tė paguajė dėmtime simbolike pėr disa organizata anti-raciste. Gjykata gjithashtu ka kėrkuar qė vendimi pėr tė publikohet nėpėr revista dhe gazeta tė cilat luftojnė pėr mbrojtjen e tė drejtave tė kafshėve. Bardot ėshtė dėnuar katėr herė qė nga viti 1997 pėr nxitje tė urrejtjes raciale, me shuma tė cilat sillen prej 1,500 deri 15,000 euro. Biondina Bardot, sex-simbol i viteve 50-ta e 60-ta, ishte yll filmi me shumė ndikim nė botėn e kinematografisė. Ajo njihet pėr rolet nė filmat “And God Created Woman” nga Roger Vadim mė 1956 dhe “Contempt” nga Jean-Luc Godard mė 1963. Bitėlls-at nė kulmin e suksesit tė tyre patėn deklaruar se janė adhurues tė flaktė tė saj ndėrsa tekst-shkruesi francez, Serge Gainsbourg, ish i dashuri i aktores, pati shkruar njė hit kėngė pėr tė. Por qė nga dalja pensionimi dhe mos paraqitja e saj nė ekran tė madh Bardot ėshtė shndėrruar nė njė figurė kontraverze e cila shpesh herė pėrmes fushatės sė saj pėr mbrojtjen e tė drejtave tė kafshėve verbalisht ka atakuar homoseksualėt, imigrantėt dhe tė papunėt.

avatar
Admin
Ushtar c

Numri i postimeve : 63
Age : 27
Location : Theranda
Registration date : 10/09/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.arsimonline.tk

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi